12 cze

Języki obce

Na pewno wielu z Was, będąc jeszcze uczniami szkół podstawowych lub średnich, zastanawiało się nad tym, czy warto uczyć się języków obcych? Celowo nie wspomniałam tutaj okresu studiów, gdyż wtedy jesteśmy a przynajmniej powinniśmy już być świadomi swoich wyborów, celów w życiu, które chcemy szybciej lub później osiągnąć, a także dróg, jakimi chcemy podążać :) Moja odpowiedź brzmi: oczywiście, że TAK! Mimo, iż…

nauka języków wielu osobom kojarzy(ła) się przede wszystkim głównie ze żmudną pracą, polegającą jedynie na wkuwaniu słówek i zapamiętywaniu reguł gramatycznych, a także nie daj Boże- stratą czasu (nie daj Boże, ponieważ z perspektywy czasu uważam, że czasy szkolne to okres, w którym wiedzę powinniśmy chłonąć jak gąbka, bo nigdy nie wiadomo, gdzie nas życie rzuci…). Na szczęście niektórzy z lekcji języków obcych wynieśli bardzo dużo, a to za sprawą odpowiednio przygotowanych metodycznie pedagogów, a także dzięki własnej motywacji, którą regularnie podsycają rodzice, wpajając nam pewne wartości w życiu, wzbudzając w nas ciekawość świata poprzez podróże i wprowadzanie w świat różnych innych kultur, narodowości, tradycji, języków.

Mam wrażenie, że dzisiejsze dzieciaki języki obce mają już we krwi. Od małego mają kontakt chociażby z angielskim, w przedszkolu, w tv, na wakacjach za granicą czy też na portalach internetowych typu Facebook, Skype, Instagram czy innych, na których w bardzo szybki i prosty sposób można nawiązać międzynarodową znajomość.  Dzisiejsze pokolenie szkolniaków jest bardzo kontaktowe i „wygadane”. Zdecydowanie pod tym względem łatwiej im się żyje. Co mnie bardzo cieszy, bo nie ma to jak swoboda wyrażania własnych myśli również w innym języku, swoboda podróżowania bez obaw, że nie będę potrafił(a) się porozumieć, zapytać o drogę czy załatwić coś w recepcji hotelowej, albo o zgrozo! z tego powodu zrezygnować z wyjazdu zagranicznego.

Dlatego Kochani uczmy się języków, kiedy tylko mamy okazję! Nie dajmy sobie wmówić, że nauka języka po 30, 40-tym roku życia jest niemożliwa. Nie dosyć, że ćwiczymy nasz mózg, rozwijamy siebie, to jeszcze poszerzamy własne horyzonty. AMEN.

Na horyzoncie wielu z Was upragnione wakacje i….. angielski, niemiecki, hiszpański, francuski jak znalazł:) Nie wspominając o greckim, chorwackim, katalońskim, arabskim czy tureckim:) Like you wish.